Je lepší nové nebo použité trubkové lešení?

Na základě častých dotazů našich zákazníků jsme pro vás připravili několik bodů, které je dobré vzít v úvahu při výběru, zda koupit nové či použité trubkové lešení.

Cena lešení

Pokud bychom se dívali na věc pouze z cenového hlediska, jasně vede použité lešení, které je oproti novému lešení levnější minimálně o 40%. Výhodou u použitého lešení je, že ho vždy prodáte za stejnou nebo jen minimálně nižší cenu, než jste ho koupili. Z nového lešení je už i po jedné stavbě lešení použité a jeho cena padá okamžitě o více jak 40 %.

Dá se tedy říci, že použité lešení se vyplatí především tam, kde se počítá s jeho pozdějším prodejem, například po dokončení zakázky. Pokud si plánujete nechat lešení dlouhodobě, určitě stojí za zvážení varianta nákupu nového.

Kvalita trubkového lešení

U nového lešení je 100% kvalita samozřejmostí a v případě že jste stavební firma či půjčovna lešení, určitě oceníte mnohem delší životnost. U použitého lešení je nutné s určitou mírou opotřebení počítat. Renomované firmy vám dodají i použité trubkové lešení splňující vysoké standardy. Je tedy samozřejmostí, že dostanete nezdeformované a rovné použité lešenářské trubky (mírný prohyb po celé délce u delších trubek není na škodu, vzniká při nakládání lešení vysokozdvižným vozíkem či jeřábem a setkáte se s ním i u nového trubkového lešení).

Použitý spojovací materiál (upínací a nastavovací spojky) od renomované firmy je vždy plně použitelný bez chybějících dílů a vždy mechanicky v pořádku. Výměna mechanických částí (šrouby a matky) u upínací spojky za nové, je totiž téměř stejně drahé, jako celá použitá upínací spojka. Pro firmy, které ale staví lešení pravidelně jsou z dlouhodobého hlediska výhodnější spojky nové, kvůli většímu komfortu při práci a tím i rychlejší montáži. Náklady na pracovníky, kteří lešení montují nejsou nízké a maximální kvalitou nových komponent výrazně stoupá efektivita jejich práce. 

Pozor na životnost podlážek

Opačná situace je u podlážek na lešení. Jejich životnost je výrazně kratší, než u kovových dílů trubkového lešení a pohybuje se dle intenzity používání od tří do pěti let. U podlážek starších jak pět let důrazně doporučujeme pravidelně kontrolovat jejich stav před každým použitím a poškozené kusy ihned vyřazovat. I přes důkladnou kontrolu u těchto podlážek starších pěti let nedoporučujeme jejich použití do větší výšky jak 6m. Pro velké stavby důrazně doporučujeme koupi nebo výrobu podlážek nových. Vyhneme se tak případným problémům, které mohou mít nedozírné následky.

Stavba lešení aneb proč je použité lešení lepší

Každý zkušený lešenář upřednostňuje použité lešení před novým. Proč? Nové lešenářské trubky jsou hladké a nové upínací spojky bývají naolejované. Reálně tak hrozí sklouznutí upínací spojky po trubce a tím nestabilita lešení či případný úraz na něm. Zodpovědný lešenář tak všechny nové upínací spojky důkladně odmastí, což však u větších sad zabere nemálo času. U použitého lešení se díky, v tomto případě vítané, mírné korozi s tímto problémem nesetkáte.

Chcete vědět více? Neváhejte nás kontaktovat.