Je lepší nové nebo použité trubkové lešení?

Na základě častých dotazů našich zákazníků jsme pro vás připravili několik bodů, které je dobré vzít v úvahu při výběru, zda koupit nové či použité trubkové lešení.

Cena lešení

Pokud bychom se dívali na věc pouze z cenového hlediska, jasně vede použité lešení, které je oproti novému lešení levnější průměrně o 30%. Výhodou u použitého lešení je, že ho vždy prodáte za stejnou nebo jen minimálně nižší cenu, než jste ho koupili. Z nového lešení je už i po jedné stavbě lešení použité a jeho cena padá okamžitě o více jak 20 %.

Dá se tedy říci, že použité lešení se vyplatí především tam, kde se počítá s jeho pozdějším prodejem, například po dokončení jednorázové zakázky. Pokud si plánujete nechat lešení dlouhodobě, určitě stojí za zvážení varianta nákupu nového.

Chci koupit lešení

Kvalita trubkového lešení

U nového lešení je 100% kvalita samozřejmostí a v případě že jste stavební firma či půjčovna lešení, určitě oceníte mnohem delší životnost. U použitého lešení je nutné s určitou mírou opotřebení počítat. Renomované firmy vám dodají i použité trubkové lešení splňující vysoké standardy. Je tedy samozřejmostí, že dostanete nezdeformované a rovné použité lešenářské trubky (mírný prohyb po celé délce u delších trubek není na škodu, vzniká při nakládání lešení vysokozdvižným vozíkem či jeřábem a setkáte se s ním občas i u nového trubkového lešení).

Použitý spojovací materiál (upínací a nastavovací spojky) od renomované firmy je vždy plně použitelný bez chybějících dílů, deformací a vždy mechanicky v pořádku. Výměna mechanických částí (šrouby a matky) u upínací spojky za nové, je totiž téměř stejně drahé, jako celá použitá upínací spojka. Pro firmy, které ale staví lešení pravidelně jsou z dlouhodobého hlediska výhodnější spojky nové, kvůli většímu komfortu při práci a tím i rychlejší montáži. Pozor na životnost podlážek

Pozor na životnost podlážek

Opačná situace je u podlážek na lešení. Jejich životnost je výrazně kratší, než u kovových dílů trubkového lešení a pohybuje se dle intenzity používání od pěti do osmi let. U podlážek starších jak pět let důrazně doporučujeme pravidelně kontrolovat jejich stav před každým použitím a poškozené kusy ihned vyřazovat. I přes důkladnou kontrolu u těchto podlážek starších osmi let nedoporučujeme jejich použití do větší výšky jak 6m. Pro velké stavby důrazně doporučujeme koupi podlážek nových. Vyhneme se tak případným problémům, které mohou mít nedozírné následky.

Stavba lešení aneb proč může být použité lešení lepší

Zkušený lešenáři často upřednostňují použité lešení před novým. Proč? Nové lešenářské trubky jsou hladké a nové upínací spojky mohou být díky použitým výrobním procesům mírně mastné. Je pak velmi důležité dodržovat především u prvního použití předepsaný utahovací moment spojek. U použitého lešení se díky, v tomto případě vítané, mírné korozi s tímto problémem nesetkáte.Díky korozi se povrchy spojek a trubek zdrsní čímž se zvýší únosnost lešení. Přesto není důvod se obávat použití i námi dodávaného zcela nového lešení, které právě vyjelo z výrobní linky. Naše lešení prochází pravidelnými zátěžovými zkouškami ve spolupráci s Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, které se provádějí vždy na zcela novém lešení a samozřejmě musí vše být naprosto v pořádku (nikdo před testy určitě nečeká, až lešení začne rezivět). S námi dodávaným trubkovým lešením tak nikdy neuděláte chybu, ať zvolíte variantu NOVÉ či POUŽITÉ.

Potřebujete poradit? Napište nám